Ha hívő lennék, akkor ez a gyülekezet vonzó közösség lenne számomra - zárta tudósítását 1991. májusában Lovas Zoltán, a Magyar Hírlap újságírója, aki magánszemélyként, a tinédzser fiával látogatott el a Folyondár utcai sportcsarnokba. A Hit Gyülekezete közelgő 40. évfordulója alkalmából készülő sorozatunk második részében élménybeszámolóját teljes terjedelmében és változtatások nélkül közöljük.
Előző rész: Készen állnak arra, hogy átadják Magyarországot Krisztusnak (Charisma, 1990.)
A budapesti Szépvölgyi úttól egy kőhajításnyira, a Vasas sportcsarnokhoz tartok. A zsúfolt 165-ös buszon mellettem préselődik tizenöt éves fiam, Gergő. A busz zihál az emelkedőn, nem szólunk egymáshoz, a motorzajtól úgysem értenénk egy szót sem. A harmadik megállónál velünk együtt szinte mindenki leszáll. Egy irányban indulunk meg.
A sportcsarnok bejárata előtt csoportokban jókedvű fiatalok beszélgetnek, valahonnan polbeat-szerű kórusszólamot hallani, Gergővel leülünk egy üres cement virágtartóra és várni kezdünk Katira. Tíz perccel korábban érkeztünk a háromnegyed hatra megbeszélt találkozóra, márpedig nélküle nem tudunk bemenni a sportcsarnokba.
A bejáratnál színes fényképes kitűzővel felszerelt őrök állnak, kis táblácskájukon mindössze egyetlen, messziről is jól látható szó: HIT.
Katival korábban együtt énekeltem a budavári evangélikus templom kórusában, innen az ismeretség. Sőt a barátság, amely azonban az utóbbi két évben alaposan megkopott. Ő odahagyta a templomi kórust, sőt az evangélikus hitet is. Jó ideje a Hit Gyülekezete tagja. Én is odahagytam a templomi kórust, már nem énekelek. Hívő sose voltam, de becsülni, tisztelni megtanultam a hívőket és hitüket. Ezért is a randevú Katival. Érdekel a Hit Gyülekezete. Gergőt nem érdekli. Csak hosszas unszolásra tartott velem.
Háromnegyed hat, Kati jön, pontos. Néhány perccel előtte a bejárat előtt állók közül egy negyvenes, rőtes szakállú úr már igen kedvesen befelé invitált bennünket. Elhárítottuk, mondtuk ismerőst várunk. Végtére is újságíró vagyok, ha nem árulom el, akkor tisztességtelenül hatolok be mások intim szférájába, ha viszont megmondom, akkor ismeretlenül nem bocsátanak be. Ebben maradtunk.
Kati tisztaarcú kedves, vidám. Átkalauzol kettőnket a bejáratnál.
A lépcsőn alig tudunk lemenni a hatalmas, most székekkel csurig rakott küzdőtérre. Ott és a nézők klasszikus, lépcsőszerűen kialakított ülőhelyein hatalmas tömeg. Két-, három-, négyezren? Lehetetlen puszta ránézéssel felmérni. Kati siklik előttünk, mi pedig Gergővel a nagy csarnok levegőjében lebegő megfoghatatlan hangulattól sokkolva, botorkálva követjük. A pódium előtt álló központi széksoroknál kötünk ki. Ott, pár perces keresgélés után, általam ismeretlen, a köznapi életben elképzelhetetlen kedvességet, sőt gyengédséget tanúsító fiatalemberek segítségével végül is kerül két egymás melletti ülőhely Gergőnek s nekem.
A pódiumon zeneszerszámok és egy nagyméretű kottatartónak nézhető szószék. Megjelenik a zenekar. Hangolás nincs, a hangszóró nem gerjed. Felkapaszkodik a pódiumra egy szakállas, fekete hajú, zömök, negyvenes férfi. Mint kiderül a sugdosásból, ő Sándor, a Hit Gyülekezetének papja. Vagy tiszteletes, prédikátor? A három pódiumon lévő mikrofon közül kiveszi tartójából a középsőt, elkezd lassan fel s alá járkálni az emelvényen. Bekapcsolódnak valamiféle színpadi világítólámpák, holott a hatalmas teremben azok nélkül is vakítóan jó a megvilágítás.
Sándor beszélni kezd. Háromfelé figyelek. Rá, persze, Gergőre és magamra, no meg a tömegre. Sándor egyre hangosabban, egyre gyorsabban beszél, néha meg-megakadva. Köszöni a lehetőséget, hogy ma mindenki újra összejött, hogy ennyien jöttek össze, s hogy ez is az Úr dicséretére szolgál.
Beszéd közben tovább járkál fel s alá, jobb kezével gesztikulál, néha zsebre teszi. Köznapi nyelven, érthetően beszél. Semmi kenetteljesség.
Szemét már percek óta lecsukva, szinte transzban mondja az igét. A teremben, amerre a szem ellát zömében tizen-, huszonévesek, legfeljebb harmincasok. Többségük szintén lehunyt szemmel, elrévedt arccal, a tavaszi sápadtságban mormol valamit. Azt a gyors beszédet, amit Sándor mond, nem darálhatják vele. Valami mást mondhatnak, talán mindenki a saját, egyedi imáját. Valamiféle kapcsolatfelvétel zajlik. Ahogy Sándor mondja, a Szentlélekkel, amely mindenütt ott van, ahol már két keresztény találkozik.
A csarnokban sok keresztény találkozott, számukra bizton megjelent a Szentlélek. Ez látszik az idvezült arcokon, a mind gyorsabb és hangosabb Sándor-beszéd vége felé az ég irányába tétován fel-fel nyújtott kezeken. Szemem sarkából Gergőre pillantok. Meg van hökkenve, le van nyűgözve. Én is.
Sándor hirtelen abbahagyja. Lelép a színről, visszaül valahová a tömegbe.
A zenészek játszani kezdenek. A szöveget nemigen érteni. A gyülekezet tagjai szemmel láthatóan kívülről ismerik. Őrülten jó zenét játszanak. Egy gyors után egy lassú szám.
Gergőnek is tetszik. Látom rajta. Lassan elernyeszti korábbi merev testtartását. Körülöttünk az emberek átszellemültek. A kinti világ, a Kolosy téri zsúfolt várakozás a 165-ösön, a nagyváros szmogja, a szeles hideg idő, s ki tudja még mi, a falakon kívül rekedt. A pár ezer ember szinte egy testként együtt hallgatja a zenét. Üdvözöljük egymást, mindenki kezet fog a körülötte lévőkkel. Az Úr nevében köszöntünk. Kedvesen, szívből jövően, boldog arccal. Utána a zene tovább. Újra megjelennek a tömegből felnyújtott kezek. Magamban nem tudom eldönteni, hogy amit látok, az jó vagy rossz-e. Inkább jó, jutok végül is dűlőre. Átadom magam a hangulatnak, Gergő is. Néha körbepillantok, lopva, nehogy megsértsem a fürkésző tekintettel bárki bensőséges pillanatait. Merthogy ezek a pillanatok bensőségesek. Mindenki átadja magát az együttlevés örömének. Önfeledt, ellágyult, elrévedt arcok, lassan ringó felsőtestek. A kezek, ahogy az ég felé nyúlnak tétován, sokszor remegve... Megrázó. Úgy érzem magam, mint egy kukkoló.
A zene után különféle tanúságtevők lépnek a színre. Vidékről érkezett gyülekezeti tag, úgy beszél, mint Sándor. Fiatal szőke ember, Pestre utaztában megtérített valakit - meséli. Halleluja - hangzik fel a tömegből itt-ott. Egy másik tanúságtevő elmeséli hogyan szokott le a kábítószerről a hit, a gyülekezet segedelmével.
Egy harmadik szónok kórházban hirdette az igét egy kómában lévő gyermek mellett, aki végül fél év után először kinyitotta a szemét. Mindenki feszülten figyel, örül. Senki nem lepődik meg, mások, máskor hasonlóan tehetnek tanúságot.
A tanúságtételek után újra zenei szakasz következik. A bejárat előtt bennünket megszólító férfi s egy vele hasonló korú nő lép a pódium két oldalán lévő mikrofonhoz. Duóban énekelnek, igen tisztán, igen nívósan. Mindenki áll a csarnokban. Néhányan ütemesen, helyben táncolnak. Mindenki énekel, mindenki tudja a szövegeket. Az egyik gyülekezeti tagtól kis füzetet kapunk, benne vannak a dalok. Minden újabb szám elején elveszi a füzetet és odalapoz nekünk, ahová kell.
Németh Sándor megnyitja az egyik szombati istentiszteletet a Vasas Sportcsarnokban, 1991
Bő félórás éneklés után leülünk.
Nekünk, kívülállóknak a dolog a vége felé már kissé fárasztó volt. Nem így a gyülekezeti tagoknak. Ők kiénekelték, kimozogták magukat, felüdültek, a sápadt arcok kipirultak.
Újra Sándor jő. Most hosszasan beszél, nincs fel s alá járkálás, nincs tömeges elrévedés, mindenki feszülten figyel. Sokan jegyzetfüzetet húznak elő táskájukból és felírják a számukra lényeges gondolatokat. Sándor hosszan fejtegeti, hogy ma karizmatikus, s nem pedig liturgikus, hierarchikus vallásra van szükség. Vissza kell nyúlni az őskereszténységhez, s le kell vetkezni mindent, ami később rátapadt a hitre - mondja. Csak a Szentlélek számít meg az írás. Igen egyszerű szavakkal, közérthetően beszél. Logikus, amit mond, megnyerő. Elmeséli, hogy milyen is az, amikor az ember találkozik a Szentlélekkel, milyen jó érzést ad, még fizikailag is. A gyülekezeti tagok egyetértően, hallelujázva hallgatják, úgy érezni, hogy ők személy szerint is így tapasztalták.
Amit Sándor állít, annak aktuálpolitikai mondanivalója is van. Nem szereti azokat, akik a rendszerváltás után lettek oly nagy keresztények - valami ilyesmit mond. Egyetértő moraj, taps a teremben.
Körbenézek. Mennyi ember. Vajon melyik mai magyar párt tudna hetente ennyi fiatalt összehívni sikerrel? Ez persze csak futó gondolat lehet. Sándor beszél, beszél, nem hagy sok teret a töprengésre. A közönség issza a szót. Élénk, közvetlen, bensőséges a szellemi kapocs.
A szentbeszéd után új zenekar lép a színre. Vezetője hosszú hajú, kreolos arcbőrű fiatal férfi. Elöljáróban néhány szóval köszönetet mond azért, hogy a gyülekezetnek ilyen kiváló vezetősége van, amelyik ilyen jó úton vezeti őket. Latinos dallamok következnek, andalítóak. Most mindenki ülve marad. A korábbiak szellemi koncentrációja alábbhagy, mintha mindenki lazítana. A zenekar néhány szám után lelép a színről, s újra Sándor jő. Először is igen finoman, de helyreigazítja a kreol jellegű fiatalembert. A gyülekezetet az Úr vezeti, egyedül őt illeti dicséret - mondja.
Előre el nem tervezett, különleges esemény következik - jelenti be. A mai napra nem tervezték, hogy új testvérek térjenek meg a gyülekezetbe, de a hangulat oly jó. A Szentlélek oly erősen jelen van a csarnokban. Tudja ő - mondja Sándor - hogy milyen nehéz kiválni a többiek közül, elsőként elindulni ki, oda őelé. De aki érzi, hogy itt az idő, cselekedjen.
Az emberek körbe-körbe vizsgálják egymást. Én meg vagyok döbbenve. Gergő semmit sem ért, látom rajta. Én sem. Eddig azt hittem, hogy itt rajtunk kívül mindenki gyülekezeti tag. Akkor meg hogyan térjen meg? Tévedtem. Lassan előlépnek. Fiatalok, kimennek a színpad elé, Sándor elé. Halk, lágy zene szól. A repülőgépeken szoktak ilyet játszani.
A fiatalok egyre növekvő számban járulnak oda. Végül, jó negyedóra múltán több, mint százan állnak ott elkülönülten, ki felemelt, ki lehajtott fejjel. A teremben a többiek, a már gyülekezeti tagok, s a netán még meg nem tértek, együtt állnak a megtérőkkel.
A korábbi rövid ideig tartó hangulati völgy után újra izzanak a szemek, egyre hangosabban, egyre gyorsabban beszél Sándor. Ünnepélyes a hangulat. Valamilyen beavatási, vagy avatási ceremónia kezdődik.
A megtérők fogadalmat mondanak egy előszónok után. Már este nyolc óra. Oldalba bököm Gergőt: menjünk. Elköszönünk Katitól, mondja, máskor is menjünk el a gyülekezetbe. A megtérés még javában tart, amikor egy oldalkijáraton kimegyünk a teremből, fel a lépcsőn, ki az utcára.
A VASAS FC. folyondár utcai sportcsarnoka 2018-ban
Este van, csípős, tiszta a levegő itt a dombon. Jó két óra után végre rágyújtok. Szentségtörőnek érzem magam, a Hit Gyülekezetbeliek nem dohányoznak. De nem lát senki, odabentről kimorajlik valamilyen közös éneklés.
Kint vagyunk. Lassan lesétálunk a Szépvölgyi úton, és beállunk a hatos buszra várni a megállóba. Gergőnek tetszett. Nem unta. El sem tudta képzelni, hogy ilyesmi is van a világon. S mennyire kedvesek, mennyire segítőkészek. A zene szuper volt.
S hát persze kérdez mindenfélét.
A szereposztás szerint nekem válaszolni kellene.
Ha tudnék. De a kételyek is erősek. Mire megjön a hatos, vagy 20 perc múlva, kiókumuláljuk az első benyomás summázatát: azért az jó dolog, hogy a kábítószeresek valahol meg tudnak gyógyulni. Én még hozzáteszem:
ha hívő lennék, akkor ez a gyülekezet vonzó közösség lenne számomra.
Következő rész: A Hit a szabad piac (The Washington Post)
Lovas Zoltán riportja a Magyar Hírlapban, 1991. május 13.-án jelent meg.
A fotók a Hit Gyülekezete fotóarchívumának részei, szerkesztője Somorjai László
A képre kattintva, kérjük, tekintse meg a galériát!
© Hit Gyülekezete - minden jog fenntartva. - ADATVÉDELEM
Az oldalon publikált anyagok szerzői jogvédelem alatt állnak, felhasználásuk kizárólag a szerző írásos engedélyével lehetséges!